Blog

Wiadomości blogowe

Kodeks, który zmienia wszystko

Poza prowadzeniem własnego biznesu – agencji marketingowej, jestem dyrektorem siedleckiego klubu Polish Business Club. Podczas businesslunch'ów spotykam się z wieloma przedsiębiorcami. Często słyszę od nich o problemach z pracownikami. Dziwią się jednocześnie, że ja ciągle publicznie chwalę swój zespół, jako bardzo lojalny, skuteczny, zaangażowany i kreatywny

Pewnie i ty czasami się zastanawiasz, czy jest jakieś super narzędzie, które sprawi, że twój firmowy zespół będzie grał do jednej bramki. Statystyki pokazują, że 80% firm ma problemy z zatrudnionymi pracownikami, a przedsiębiorcy często odchodzą z biznesu z powodu wyczerpania. Co zatem ja uznaję za najbardziej skuteczne narzędzie, dzięki któremu mogę cieszyć się niską rotacją pracowników? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w kilku najbliższych artykułach. Dzisiaj zacznę od tego, co moim zdaniem jest najważniejsze.

Uważam, że jednym z najbardziej wartościowych narzędzi, które sprawiają, że dzięki zespołowi moja firma ma niesamowitą przewagę rynkową jest... KODEKS HONOROWY! 

Czym zatem jest owy kodeks honorowy? Otóż jest to zbiór prostych, ale bardzo istotnych reguł, które rządzą zachowaniem członków każdego zespołu. Reguły te wpływają na każdego człowieka z osobna i określają w jaki sposób zachowujemy się w stosunku do siebie nawzajem. Reguły te sprawiają, że jesteśmy w stanie ich bronić, ale i czujemy się odpowiedzialni za ich przestrzeganie. Kodeks jest podstawą nie tylko na dobre czasy, gdy wszystko w firmie idzie pomyślnie, ale przede wszystkim jest bazą na czasy trudniejsze, gdy emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. To kodeks jest głównym spoiwem budującym zaufanie, jedność i energię mojego zespołu. 

Oczywiście nie od początku byłam taka mądra. Blisko rok straciłam na tworzeniu różnych odgórnie narzuconych zasad, regulaminów. Okazało się, że cała mądrość była w posiadaniu moich pracowników. Wystarczyło w końcu zapytać się ich, co ich zdaniem jest najważniejsze w naszych relacjach i czego zobowiązujemy się przestrzegać, żeby nasza firma była postrzegana jako jedność. Otwarta dyskusja trwała cały dzień. Niektórzy pracodawcy uznaliby ten dzień za stracony, bo w końcu działalność firmy została na tyle godzin zawieszona. Ja uznaję ten dzień za jedną z najlepszych inwestycji niefinansowych w firmę. Tak, bo kodeks to nie narzucane reguły przez pracodawcę, ale reguły, które sami tworzymy oddolnie i pod którymi każdy z nas się podpisze, które każdy będzie respektować i zobowiązać się do jego szanowania. Pod naszym kodeksem widnieją podpisy każdej osoby. Nasz kodeks wisi w widocznym miejscu. Widzimy go nie tylko my, ale i nasi klienci. 

Kodeks honorowy ułatwia także proces rekrutacji oraz wprowadzanie nowych osób do zespołu. Jest jak światło latarni, które kieruje nas do bezpiecznej przystani, tym bardziej, że ludzie wobec braku zasad tworzą sobie własne. Kodeks porządkuje i umożliwia bezpieczne płynięcie według tych samych zasad. Dzisiaj już uważam, że nie da się stworzyć mistrzowskiego zespołu bez kodeksu honorowego. 

A co znajduje się w kodeksie honorowym mojego zespołu. Sześć prostych punktów. Tak, powinny one być maksymalnie proste, aby nikt nie miał problemów z ich zrozumieniem. A zatem nasz kodeks honorowy zawiera takie reguły:

- Angażujemy się na 100%.
- Nie zwalamy winy na innych.
- Rozwijamy się.
- Każdy buduje sprzedaż i mikromomenty z klientem.
- Mówimy sobie prawdę w oczy.
- Pomagamy sobie nawzajem.

Co ważne, w ich przestrzeganie są zaangażowani wszyscy. Nie ja, jako szef, przypominam i upominam. Jako szef jestem członkiem swojego mistrzowskiego zespołu. Każda zatem osoba ma prawo również mi zwrócić uwagę, że na przykład nie angażuję się na 100%. Moim zdaniem lepiej się do tego przyznać, wyrazić skruchę i naprawić swoje zachowanie, niż uparcie twierdzić, że to mnie nie dotyczy. W końcu jeden z kolejnych punktów naszego kodeksu mówi o tym, że nie zwalamy winy na innych. Poza tym pracodawca, który przejmuje odpowiedzialność za swoje czyny jest najlepszym wzorem dla swojego zespołu. Bo mistrzowski zespół to nie szczęśliwa rodzina, nie kumple, którzy co chwila klepią się po plecach. Mistrzowski zespół to ludzie, którzy cały czas stawiają czoła wyzwaniom, ponoszą odpowiedzialność za swoje błędy, wymagają od siebie nawzajem, ale i świętują swoje sukcesy. Przestrzeganie kodeksu honorowego sprawia, że jako zespół osiągamy o wiele więcej niż każdy z nas z osobna. 

Mój zespół jest największą wartością mojej firmy, a jak jest u Ciebie? Czekam na Twój komentarz. A jeśli ten artykuł daje Ci wartość mam prośbę – udostępnij go, aby i inni mogli korzystać z mojego doświadczenia. Z góry serdecznie dziękuję.

Please publish modules in offcanvas position.